Dřevotvorba

Není nad ten pocit,struh se pomalu zakusuje do dřevěné masy a  při každém otočení soustruhu odhaluje dosud skrytá tajemství.  Střípky ze života stromu. Po čase, kdy je třeba zvolit konečný  tvar příjde mnohdy zklamání. Nevzhledná prasklina či vyhnilý      kus větve, celou práci zkazí. Nemusí to však zákonitě znamenat  ukončení koloběhu hmoty v přírodě....tedy vhození kusu dřeva  do kamen. Někdy je konstalace prasklin a různých deformací  natolik příznivá, že se vyplatí celý kus dokončit (mnohdy za cenu úhybných manévrů, kdy vás roztržené kusy dřeva honí po celé dílně)....Pokud máte štěstí a povede se vyformovat nějaká ta křivka, neobjeví se praskliny či jiný zákeřně skrytý kaz, dospěju k nejlepší části "cesty" ... napouštění dřeva olejem či včelím voskem. Tento moment má ohromnou sílu. Politura neuvěřitelným způsobem vytáhne celou kresbu a celý proces se jakoby uzavře...někdo možná namítne, že "stim polínkem ňák nadělám"....kdo točí...chápe. Mám dřevo rád a také rád zkouším co mi dovolí.Nevadí mi nějaké ty nerovnosti či sem tam nějaká ta chybka, je to přece přírodní materiál. Pokud se vám moje práce zalíbily,nebo je vám blízká forma kterou se dřevem pracuji, máte možnost některé výrobky získat. Nejsme e-shop a prodáváme výhradně naše výrobky a proto také preferujeme osobní odběr. Vyhneme se tak případnému zklamání, výrobek je stejně nejlepší ohmatat a zjistit zda k vám takříkajíc "promlouvá". Fotka je přece jenom fotka. Samozřemě že v případě zájmu, lze vybrané věci poslat, třeba formou dobírky.

 

Dřevěné stavby

mostek Výsadbě rostlin do zahrady, většinou předchází mnoho úkonů,    které zajistí dobrý výsledný efekt a stylové vyznění celé      zahrady. Nezbytnou součástí každé zahrady je jakési rozčlenění  či optické rozdělení celého prostoru. Slouží k tomu jednak  užitkové stavby , jako jsou přísťenky, pergoly, mostky, chatky  na nářadí či kompostiště a nebo stavby čistě okrasné - loubí pro  pnoucí rostliny, zastřešení studny či stínové stěny. Se dřevem  se dá pracovat mnoha způsoby, od čistě teseařsko-truhlářského po formu hravější, která zároveň ctí místní dispozice a snaží se daný prostor lépe doplnit než  narušit. Snažíme se volit kombinaci obou přístupů a vybrat pro konkrétní situaci nejvhodnější řešení. Záleží na každém zda preferuje plastový nábytek a jednorázovou igelitovou pergolu či stín modřínového či borovicového posezení s baldachýnem pnoucích rostlin nad hlavou.

 

Práce s kamenem

Společným jmenovatelem pro dřevo i kámen je určitá  "specializovanost" nářadí. Když se u našeho penzionu začali  tvořit první chodníky a zídky,rozhodoval jsem se mezi nářadím  kovaným či vidiovým. Cena rozhodla. Když jsem začal  zpracovávat stou tunu pískovce,pořídil jsem radši to vidiové.  Náš kraj je sice "opukový", ale sousedí s "pískovcovým" tak to  není úplně nepatřičné. Opuka ve volném prostředí není příliš  dlouhověká a brzo se "vyhasí" a rozpadá se na drobné lupínky.  Ty používáme jako mulč ve spárových skalkách,které jsou také z opuky. Celkový dojem pak vyznívá celkem přirozeně. Na zdi i chodníky jsme tedy použili pískovec. Bloky či velké desky se musí formátovat, aby bylo možné je vůbec dopravit na místo. Práce je to příjemná, jen někdy trochu tahá za ruce. Stopy po "kameničině" jsou patrné ve všech koutech země a kámen,ať už jakýkoliv, byl nedílnou součástí minulých životů. To dnešní doba nám nutí nepřirozené a umělé materiály, které ztěžka vydrží jednu generaci. Je na každém, zda zvolí zahradu s laminátovou fontánkou či plastovým pelikánem. Připadá mi, že k zahradě tak nějak patří členitost, trochu jako by neučesanost, podepřená suchou zídkou či jen solitérním kamenem. Nabízíme vám náš pohled na zahradní tvorbu a též návrh či realizaci. Vycházíme z vlastních zkušeností s pohledem nezatíženým současnou zahradní "uniformitou". Móda hektaru mulčovací růry a tří druhů dřevin je dle našeho názoru nevkusná a vhodná maximálně jako městská zeleň. Ten svazek s půdou, který člověk od nepaměti má, bez kontaktu pozvolna zanikne. Vždyť kde jinde je lepší posedět a "dát kávičku" než ve vlastní zahradě která pohladí po duši a byť jen na chvíli přinese ten starý pocit sounáležitosti.